Učitavanje...
Učitavanje...
U današnje vrijeme, koje je nesklono mišljenju i iskrenom istraživanju, u kojemu je čak i intelektualni život obilježen površnošću, neplodnošću, ispraznim formalizmom i jeftinim karijerizmom današnje akademije, čuvanje plamena mudrosti putem prijevoda i izdavanja najvažnijih filozofskih djela predstavlja jednu od najplemenitijih aktivnosti. Samo se na taj način može sačuvati ono najbolje od prošlosti, kako bi se upotrijebilo za nova razmišljanja i razrade novih misaonih sistema, u skladu s novim problemima i zahtjevima našeg vremena. Takvom je plemenitom cilju čuvanja misaone baštine čovječanstva Dimitrije Savić putem svoje izdavačke kuće "Demetra" posvetio čitav svoj život.
U opusu koji se mjeri u stotinama klasičnih i suvremenih filozofskih djela, nalaze se ostvarenja ne samo europskog, već i indijskog te arapskog mišljenja, što ne predstavlja samo bogatu riznicu filozofske literature ostavljenu budućim generacijama, već i važan doprinos životu jednog jezika i kulture – koji su bez prijevoda najvećih dostignuća civilizacija i bez daljnjeg razvijanja na njihovom tragu osuđeni na propast. Bogatstvo Savićevog opusa svjedoči i o jednoj drugoj stvari: u današnje su vrijeme tradicionalne akademske institucije u tolikoj mjeri propale da se glavnina doprinosa znanosti i kulturi može ostvariti samo na temelju izvanredne posvećenosti pojedinaca van institucionalnih okvira, kao što je bilo na stvari sa Savićevom Demetrom.
Odlazak Dimitrija Savića ne želimo obilježiti prigodničarskim prisjećanjem na njegov lik i djelo „radi reda”, već smatramo da se iskaz poštovanja prema njegovom opusu može najbolje provesti nastojanjima da se nastavi njegovo životno djelo očuvanja misaone baštine čovječanstva, što si Institut za kozmologiju i filozofiju prirode postavlja kao jedan od svojih glavnih ciljeva. U tom pogledu, možemo reći kako nam je veoma drago što smo u osobnim razgovorima s Dimitrijem došli do zajedničke ocjene trenutnog stanja u akademskom životu, kao i što je prvi broj časopisa Kozmologija, a posebno Manifest Instituta za kozmologiju i filozofiju prirode o kojem smo zajednički diskutirali, s njegove strane bio prihvaćen s interesom i punom iskrenom podrškom. Sve nas to još dodatno učvršćuje u nastavku borbe za zajednički cilj.
Petar Pavlović, ravnatelj Instituta za kozmologiju i filozofiju prirode
Objavljeno: 3. siječnja 2024.